Technologia


Piaskowanie - proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni strumieniem sprężonego powietrza (ewentualnie cieczy - piaskowanie używane w stomatologii) z dodatkiem twardych cząsteczek.

Efekt piaskowania jest podobny do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest zazwyczaj o wiele gładsza i nie ma problemów z czyszczeniem trudnodostępnych rogów lub zakrzywień.

Piaskowanie zostało opatentowane przez Benjamina Tilghmana 18 października 1870 roku.

Podczas piaskowania uderzające drobiny piasku (zazwyczaj oczyszczonego poprzez przesiewanie) mogą dostać się do płuc pracownika, co przy dłuższej pracy może wywołać jedną z chorób pylicznych. Dlatego piaskowanie można wykonywać tylko stosując się do ściśle określonych zasad BHP: musi zostać użyte ubranie ochronne zaopatrzone w wentylację oraz dopływ świeżego powietrza do oddychania (co jest widoczne na pierwszym zdjęciu).

Do piaskowania mogą być również użyte inne, dostatecznie rozdrobnione materiały: szkło, metal, suchy lód, granat (minerał), żużel a nawet zmielone kawałki skorupy orzechów kokosowych i innych roślin, co pozwala na uzyskanie specyficznego wyglądu obrabianej powierzchni.

.

Ekologiczne czyszczenie parowe można stosować na większości wodoodpornych powierzchni. Podczas czyszczenia gorąca para wnika w zabrudzenia, również te trudno dostępne i rozpuszcza je. Wysoka temperatura pary działa dezynfekująco, dlatego metoda ta jest szczególnie polecana w utrzymaniu czystości w sanitariatach, łaźniach, basenach itp.

Dzięki zastosowaniu gorącej pary pod ciśnieniem, wyeliminowane zostało używanie środków chemicznych co czyni tę metodę w 100% ekologiczną.

Czyszczenie parą daje bardzo dobre rezultaty eliminując stare trudne do usunięcia zabrudzenia, takie jak osady kamienne, rdzę i wiele innych. Po zakończeniu czyszczenia umyte powierzchnie należy spłukać czystą wodą.

Utrzymanie czystości maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz całych linii technologicznych jest koniecznością, a przerwy w produkcji na czas dokonywania mycia powodują straty. Alternatywą wówczas może się okazać "suchy lód", który może być z powodzeniem używany do czyszczenia maszyn, a do minimum ogranicza potrzebę wyłączania produkcji.

Jest to metoda polegająca na wyrzucaniu granulatu suchego lodu na czyszczoną powierzchnię za pomocą strumienia sprężonego powietrza. Czyszczona powierzchnia zostaje schłodzona pod wpływem granulatu, przez co zanieczyszczenia znajdujące się na niej stają się kruche i łamliwe. Pod wpływem dużej różnicy temperatur powłoka zanieczyszczeń kurczy się i osłabia swoje połączenie z powierzchnią. Wówczas silny strumień powietrza połączony z sublimacją "suchego lodu" w gaz powoduje usunięcie zalegającej warstwy zanieczyszczeń.

Metoda ta jest bardzo precyzyjna, gdyż osoba operująca pistoletem kieruje strumień granulatu w pożądane miejsce, dlatego metoda ta może być stosowana na styku różnych materiałów bez ich uszkodzenia.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na fakt, iż proces ten jest wykonywany "na sucho" co umożliwia prace pod napięciem.

Technologia ta jest stosowana wszędzie tam, gdzie zawodzą konwencjonalne sposoby czyszczenia (np. pod ciśnieniem wody).

Reasumując metoda czyszczenia powierzchni "suchym lodem":

  • Nie wymusza całkowitego zatrzymania produkcji;
  • Jest metodą mobilną;
  • Nie powoduje uszkodzenia materiału macierzystego (nie nadaje porowatości);
  • Może być stosowana pod napięciem;
  • Jest metodą wysoce skuteczną i precyzyjną;
  • Nie ma dodatkowych odpadów (z wyjątkiem usuniętych zanieczyszczeń);

Metoda ta może być szczególnie stosowana do:

  • Czyszczenia wszelkiego rodzaju form, maszyn i urządzeń (w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, gumowym, metalowym, tworzyw sztucznych, aluminiowych, itp.);
  • Czyszczenia maszyn drukarskich;
  • Czyszczenia turbin i transformatorów w energetyce;
  • Czyszczenia elewacji w budownictwie;
Copyright 2009-2010 www.osinskicleaner.eu Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013